Türkiye'nin Lider Yapı Platformu YAPI SİSTEMLERİ Tünel kalıp Tünel kalıp yapıların avantaj ve dezavantajları
Tünel kalıp yapıların avantaj ve dezavantajları
expoert
Tünel kalıp yapıların avantaj ve dezavantajları
0
781
Konuyu Okuyanlar:1 Ziyaretçi
Şuan Offine!
Bunu seveceksiniz 
#1
Bunu Paylaş:
Şuan Offine!
expoertYeni Üye
**
  • Konular5
  • Mesajlar7
  • Rep puanı 1
  • Beğenilenleri 2
  • Beğendikleri 1
Tünel kalıp yapılar, inşa aşamasında perde ve döşeme betonunun aynı anda beraber dökülebildiği sistemlerdir. Bu sistemler konut, otel, yurt ya da alışveriş merkezi gibi projelere kolaylıkla uygulandığından dolayı modern bir inşaat yöntemi olarak kabul edilmektedir. Kullanılan döküm tekniği, statik özellikleri ve hasır çelik kullanılmasından dolayı günlük beton dökümü sağlamaktadır.

Tünel kalıp sistemleri yapıların inşasının tek parça halinde tamamlanmasını sağladığından dolayı deprem bölgeleri için uygun bir taşıyıcı sistem olarak kabul edilir. Deprem esnasında meydana gelen dikey ve yatay kuvvetlerin beton perdeler tarafından taşınması binaların yatak sertliğinin daha büyük olmasını sağlar. Bu da deprem güvenliğinin yüksek olduğu anlamına gelmektedir. 

Aynı zamanda tünel kalıp yapılarda radye temel kullanılması da deprem esnasında yapıyla birlikte hareket ederek hasar oluşumunu büyük ölçüde engellediği bilinmektedir.

Tünel kalıp yapıların avantajları nelerdir?

[Resim: a5SLJ0.jpg]

Tünel kalıp yapıların inşa aşamasında ve kullanım aşamasında sağladığı bazı faydalar vardır. Bunlardan en önemlisi deprem güvenliği olarak bilinse de deprem güvenliği dışında avantajlarını sıralamak da mümkündür.

Tünel kalıplar projeler için özel olarak tasarlanmaktadır. Tünel kalıp sisteminin prefabrik form kullanımı inşaat sürecini basitleştirir ve hızlı bir çalışma sağlamaktadır. Bu nedenle çok sayıda işçiye ihtiyacı yoktur.

Aynı zamanda tünel kalıp sistemlerinde üretim hızı artırılırken kalite düşürülmemiştir. Kalıpların ölçülerinin hassa olması sebebiyle kısa bir hazırlık süreci ile doğrudan inşa edilebilen kaliteli duvarlar ve plakalar oluşturulabilmektedir. Yapı tasarımının da yerleşiminin de esneklik ve son derece serbestlik sağlamasıyla da oldukça tercih edilmektedir. Son olarak kalıpların inşaat alanında dökümü ve kullanılan hazır beton malzemeleri de nakliye maliyetlerini azaltmaktadır.

Tünel kalıp yapıların dezavantajları nelerdir?

[Resim: a5SNcv.jpg]

Tünel kalıp yapıların en büyük dezavantajı ilk yatırımın maliyetinin yüksek olması sebebiyle küçük veya tek seferlik projeler için uygun olmamasıdır. 

Hızlı üretim sürecine ihtiyaç duyduğundan dolayı hızlı bir koordinasyon gerektirir ve malzeme tedarikindeki aksamalar verimi düşürmektedir. Aynı zamanda işçi ihtiyacı az olmasına rağmen kullanılan malzemeler nedeniyle nitelikli iş gücüne ihtiyaç duymaktadır. 

Kullanılan vinçlerden dolayı da ekipman maliyetleri daha yüksektir.
Beğenenler:
  


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Tünel kalıp yapılar depreme daha mı dayanıklı? Cimeno 0 598 01-11-2020, 22:03
Son Yorum: Cimeno

Hızlı Menü: