Demir 5.555,71 TL %2.15        Çelik Hasır 5.458,33 TL %0.77        Nervürlü Kangal 6.100,00 TL %1.67        Düz Kangal 6.070,00 TL %1.68        Yerli Hurda 3.175,00 TL %0.00        İthal Hurda 455,00 $ %1.79        Demir Cevheri 174,00 $ %0.58        Kütük 615,00 $ %0.82        Borsa 1.463,05 %-1.69        Dolar 7,429 %1.04        Euro 8,994 %0.42        Altın (ONS) 1.760,83 %-0.50        Brent 65,630 %-1.46        ------ Veriler anlık olarak güncellenmektedir. Yalnızca bilgi amaçlıdır. Yatırım kararı için doğru sonuçlar vermeyebilir.   -----  
Türkiye'nin Lider Yapı Platformu MESLEKLER İç mimarlık İPUCU: İç mimarlık nasıl bir meslektir? İş olanakları nasıldır?
İç mimarlık nasıl bir meslektir? İş olanakları nasıldır?
gulseren
İç mimarlık nasıl bir meslektir? İş olanakları nasıldır?
0
187
Konuyu Okuyanlar:1 Ziyaretçi
Şuan Offine!
#1
Bunu Paylaş:
Şuan Offine!
gulserenYeni Üye
**
  • Konular3
  • Mesajlar4
  • Rep puanı 0
  • Beğenilenleri 2
  • Beğendikleri 0
İç mimarlık Türkiye'de aslında hak ettiği değeri görmeyen bir meslek grubudur. İç mekan tasarımı dekorasyon grubu ustalarına emanet edilerek bir kaç alçıpan bir kaç gizli aydınlatma ve sahte ahşap görünümlü dekoratif öğeler kullanılarak bir de bir kaç yerde sanatsal soyut dekoratif canvas tablo kullanılarak yapıldığı sanılan bir meslektir.

Oysa durum yurtdışı da dahil olmak üzere pek de böyle değildir. Mimarların da iç mimari işi yaptıkları düşünüldüğünde durumun vehameti daha iyi anlaşılabilmektedir. Yapı tasarımı başlı başına bir uzmanlık alanı gerekmektirmektedir.

İç mimarlık ve çevre tasarımı bölümü bir çok okulda yetenek sınavlarıyla olmakta. Bu şekilde bu bölümü bitiren kişiler bu mesleği yapamaz demiyorum ama mimari gibi bu mesleğin de ileride birgün imza yetkisi kazanabilmesi sınavlarla yerleştirme şeklinde olması halinde mümkün olabilir.

İç mimarlık iş imkanları nasıl?

Malzemeleri iyi tanımak , dönemlere ve üsluplara göre dokunuşlarda bulunmak, görselleştirme ve sunum teknikleri konusunda ileri seviye mesleki gelişim sağlandığında çok iyi paralar kazanabilecek bir meslektir aslında iç mimarlık. Donanımsal ve yazılımsal boyutlarıyla bu mesleği kendine altın bilezik edinmek isteyenlerin iş sirkülasyonu yüksek ofislerde yıllarca ter döktükten sonra piştikten sonra yani kendi yerlerini açmaları halinde güzel paralar kazanabileceğini düşünüyorum.

İç mimarlık rölöve, mimari proje okuma, yapı statiğini koruyarak muhafaza ederek bu elemanları da tasarımın bir parçası olarak yorumlamak gibi daha pek çok ince detayı bünyesinde barındıran bir meslektir. Örneğin tek başına rölöve bile oldukça geniş ve kapsamlı bir alandır. Restorasyon ve koruma uygulamalarında daha çok karşılaşılan bu alan, mimari ve iç mimariyi bir ortak noktada buluşturmasıyla dikkat çekmektedir. 

İç mimar maaşları ne kadar?

Bu bir standarda bağlanmayan konulardandır. İç mimarlar ne kadar kazanır sorusu en fazla merak edilen şeylerden biri olsa da mimarlar, inşaat mühendisleri ve benzer meslek gruplarından insanlar için mesleki donanımlarına ve bence biraz da şansa bağlı olarak değişkenlik gösteren konulardan biri.

Öğrenciler bence bu maaş konusuyla motive olmayı seçmek yerine mesleğinde yükselen değerlerin ünlü mimar ve iç mimarların hayatlarına odaklanarak başarı hikayeleriyle kendilerini motive etmeleri daha doğru olacaktır. İç mimarlık ve çevre tasarımı bölümü hakkında naçizane bilgileri sizlerle paylaştım. Merak ettiklerinizi benimle aşağıdan paylaşabilirsiniz. Herkese iyi forumlar dilerim. Çok güzel bir platform olmuş, yapanların ellerine sağlık..
Beğenenler:
  


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  İç Mimarlık Hizmet Sözleşme Örneği yönetici 0 201 28-11-2020, 23:43
Son Yorum: yönetici

Hızlı Menü: